Evet, gün geçmiyor ki Mars’ta yaşam izine dair yeni bir bulgu ortaya atılıp, basın ve sosyal medyada konu edilmesin. Bu kez fosilleşip taşlaşmış bir ağaç gövdesi bulunduğu yazılıp çiziliyor.

Curiosity uzay aracının gönderdiği görüntülerin çoğu, bildiğiniz gibi NASA (ve araçta / görevde katkısı olan diğer uzay ajansları) tarafından halka açık biçimde yayınlanıyor. Özellikle amatör astronomlar, yayınlanan bu fotoğrafları inceleyip yeni keşiflerde bulunabiliyorlar. Ancak, aynı fotoğrafları komplo teorisyenleri de incelemeyi ve ortaya uçuk fikirler atmayı ihmal etmiyorlar.

Daha önce de Mars’ta “uzaylı“ya ait bir fotoğraf bulunduğu ortaya atılmıştı ve biz de bunu bu yazımızda işlemiştik. Yine, öncesinde şu yazımızda işlediğimiz “havada süzülen kaşık” ve burada anlattığımız “üçüz kuleler” de komplocuların mars fotoğraflarından ortaya attığı iddialar arasında yer almıştı.

Ağaç
Curiosity aracının gönderdiği ve Mars’taki kütük tartışmalarına yol açan fotoğraf. (Telif: NASA)

Şimdi ise, gelen fotoğralardan birinde “fosilleşmiş ağaç kütüğü” bulunduğu iddia ediliyor. Yukarıda gördüğünüz fotoğraf, Cruosity’nin 1647’nci Mars gününde çekip Dünya’ya yolladığı bir görüntü. Kayalık bir alana ait görüntünün sol tarafında dikey bir taş görülebiliyor. İşte, kütük olarak lanse edilen yapı bu.

Rüzgar aşındırması ile şekillenen bu alana ait fotoğraftan yola çıkılan iddia ile ilgili şuradan izleyebileceğiniz bir video hazırlamışlar. Tabii, bol bol bilgisayar efekti ile süslemekten de çekinmemişler.

Aşağıdaki fotoğraf ise, görünen kaya yapısının komplo teorisyenleri tarafından yakınlaştırılıp “kahverengiye boyanarak” ağaç kütüğüne benzetilmeye çalışılmış hali:

Ağaç

Daha önce, “optik ilüzyon” kavramını sizlere anlatmaya çalışmıştık. İnsan zihni, gördüğü objeleri tanıdığı bir şeye benzetmeye meyillidir. O nedenle bulutlarda insan yüzü, hayvan silüetleri görebiliyoruz. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu optik ilüzyonlar, komplo teorisyenlerinin sıklıkla yeni savlar ortaya atarak pirim yapmak için kullandığı şeyler haline dönüştü. Özellikle ilgili ilüzyonun üzerinde bilgisayarda oynayarak, yaptıkları benzetimleri daha gerçekçi hale getirmeye çalışıyorlar ve bu da insanların kendilerine daha rahat kanmasını sağlıyor.

Burada o taşın niçin dik konumda yer aldığı da sorgulanabilir. Ancak, çoğunuz bilirsiniz ki, rüzgar aşındırması kayaları aşındırıp bu tarz şekiller oluşturabiliyor. Aşağıdaki “peri bacaları” da aynı biçimde Dünya üzerindeki rüzgar aşındırmasının bir ürünü. Ama, kimse kalkıp bunların uzaylılara ait yapılar veya başka şeyler olduğunu iddia etmiyor. Çünkü, görünen köy klavuz istemez.

Kapadokya’da rüzgar aşındırması ile oluşmuş “peri bacaları”…

Basın kurumları da “hit alıp para kazanabilmek için” bu komplo savlarının üzerine atlıyor. Örneğin bu “ağaç gövdesi” uydurmasına ingiliz Daily Mail gazetesi hemen atlamış. Telegraph gazetesi ise, yine daha öncesinde Mars yörünge araçlarının gönderdiği görüntülerdeki ışık gölge oyunlarını “ormanlık arazi” diye yayınlamıştı.

Özetle, optik yanılgılar üzerine oluşturulan bu tür uydurma haberlere itibar etmeyiniz. Eğer Mars’ta gerçekten olmaması gereken bir cisim, obje vs görüntülenirse, bunu komploculardan değil, öncelikle bizden duyarsınız.

Hazırlayan: Zafer Emecan