Mars, onlarca milyon kilometre uzakta yer alan bir gezegen ve ona insanlı bir yolculuk için kullanılacak aracın bol miktarda yakıta ihtiyacı var. Böylesi büyük miktardaki yakıtı taşımak için ise, şimdiye kadar yapılmamış büyüklükte dev yakıt tankı işna etmek gerekiyor.

Neyse ki, MarsOne yöneticilerinin yaptığı gibi laf üretmek yerine icraatı tercih eden Elon Musk‘ın SpaceX firması, Mars’a gitmesi için tasarlamaya çalıştığı uzay aracında kullanmak üzere dev bir yakıt tankı inşa etti ve bunun ilk testlerini yapmaya başladı.

Dev yakıt tankı, gerçekten çok büyük boyutlu. Uzun yolculuk boyunca, içindeki yakıtın yaratacağı yüksek basınca ve dışındaki uzayın sıfır basıncına dayanabilmesi için karbon fiberden inşa edilmiş. Elbette, bu zor şartlara dayanabilmesi için karbon fiberden yapılmasına gerek yok. Şu anki uzay araçlarının çoğunda olduğu gibi çelik veya titanyum alaşımdan da yapılabilirdi. Ancak, bu kadar büyük boyutlu bir yakıt tankı, metal bir gövdeye sahip olursa çok ağır olacaktır.

yakıt tankı
Tank, denizde yüksek basınç testine tutulmaya doğru yol alırken…

 

Uzay yolculuklarında ağırlığın ekstra yakıt maliyeti olduğunu biliyorsunuz. Yakıt deposunun kendi ağırlığını taşıyabilmesi için ek yakıtla doldurulması anlamsız ve gereksiz bir mali yük olurdu. O nedenle, son derece hafif olan karbon fiber gövde ile, hem dayanıklılık, hem de ağırlık sorunu çözülmüş oluyor.

Elon Musk ve SpaceX, Mars kolonisi hayalinin gerçekleşebilmesi için bir an önce uçuş testlerine başlamaları gerektiğinin altını çiziyorlar. Ancak, bu “bir an önce” cümlesi sizi heyecanlandırmasın, çünkü o cümle 2024 yılını işaret ediyor, hemen önümüzdeki yılı değil.

Interplanetary Transport System (Gezegenlerarası Taşıma Sistemi) adını verdikleri sistem ile, tek seferde Mars’a 100’ün üzerinde yolcu taşımayı hedefleyen SpaceX için, gerçek anlamda denemelerin başlayacağı ve uzay aracını görebileceğimiz tarih 2020’li yılların ortası gibi duruyor.

Eğer SpaceX’in planlarında bir aksilik yaşanmaz, her şey programa uygun giderse, önümüzdeki 10 yıl içinde bu test edilen dev yakıt tankı’nın güç sağladığı ilk roketi Mars yolunda, “Mars yolculuğu testi” için görebileceğiz.

Zafer Emecan

Kaynak: http://www.space.com/34759-spacex-mars-spaceship-fuel-tank-test.html