Mars’taki kuleler

Bir süredir komplo teorisi ve ufolarla ilgili sitelerin gündemine Mars’ta görülen kule şekilli yapılar oturmuş durumda. 5km yüksekliğinde olduğu iddia edilen bu yapılar üzerinden yine dünya dışı uygarlıkların varlığı anlatılıyor.

Bilinmeyenin ilgi çekiciliğine kapılan bir çok insan da heyecanla bu yazılanları okuyor. Haber siteleri içinse böyle konular reyting bakımından adeta bir altın madeni görevi gördüğü için, haberin gerçek olup olmadığının bir önemi kalmıyor. Bir popüler bilim sitesi olarak bizim böyle bir bakış açısını kabul etmemiz elbette imkansız. Olaya bilimsel bir açıdan yaklaşmamız gerekiyor.

Bu mars kuleleri ilk olarak Mundodesconocido adlı bir YouTube kanalında dile getirilmiş. Mars’ta çekilen gps görüntülerine göz atarken Terra Meridiani adlı bölgede 3 adet kule benzeri yapı dikkatlerini çekmiş ve bunu hemen akıllı bir varlığın yaptığına yormuşlar.

ancient-mars-civlization

Yukarıdaki görüntü, gps görüntüsünün kendisi değil bilgisayar ortamında oluşturulan 3 boyutlu bir model. Bunun üzerinden ufo siteleri hayalgüçlerini kullanarak inanılmaz yorumlar getiriyorlar. Mars’ın böyle yapılarla dolu olduğunu, orada akıllı yaşam formlarının -bir uygarlığın- olduğunu ileri sürüyorlar. Fakat uzay araçları Mars’ın yörüngesinde ve yüzeyinde olan NASA’daki bilim insanları böyle yapılar görmediklerini belirtmekteler.

Ufocuların bu tarz “buluşları” aslında pareidolia denen; insan beyninin yanılgıya düşmesiyle olan sanrı benzeri bir olgudan kaynaklanıyor. Oldukça bulanık, net olarak görülemeyen ve ne olduğu bilinemeyen şeylerin, beynimiz tarafından bildiğimiz şeylere benzetilmesinin bir sonucu aslında.
cs_mars_face_large-jpg-crop-promo-mediumlarge

Zamanında teknolojinin yetmemesi nedeniyle Viking 1’in düşük çözünürlükte çektiği bir fotoğraftan Mars’ta insan yüzü olduğu, dolayısıyla orada bir uygarlık olduğu ve NASA’nın bunu gizlediği ileri sürülmüştü. Viking 1 projesinden bilim insanı Harold Masursky ise daha önceki bir saçmalığa da gönderme yaparak “mars kanallarını yapan kişinin yüzünü anıt yapmışlar” demişti. Daha iyi görüntüler elde etme imkanına eriştiğimizde,  o bölgenin alelade bir Mars tepesi olduğunu görüyoruz.

Benzer bir şekilde gps ile çekilmiş fotoğraflara bakan ufocular bu sene Şubat ayında Ay’ın yüzeyinde 6,5km yüksekliğinde yapay  kuleler olduğunu iddia etmişlerdi. (google haritaları ufocuların gözdesi olmuş durumda. Fellik fellik arama yapmaktalar)

3107c6c100000578-3439058-image-a-1_1455045880978

Oysa gerçekte yapay bir kule yerine Mersenius E adlı büyük bir kraterin yanındaki ufak bir kratere bakmaktayız. Ay haritasındaki bazı görüntüler 1990’larda Clementine görevinde çekilen fotoğraflardan oluşmakta.  Lunar Reconnaissance Orbiter ile çekilen yeni fotoğraflara baktığımızda aynı Mars’taki yüz gibi, ufocuların düşük çözünürlük ve teknik yetersizliğin yardımıyla yine hayalgüçlerini kullandıklarını görüyoruz.

3107c6ca00000578-3439058-image-a-2_1455045904955
Soldaki fotoğraf 90’lardar çekilen, sağdaki ise daha yeni bir fotoğraf.

 

3107c6ce00000578-3439058-image-a-3_1455046079314
Kratere güneşin ufka yaklaşmasıyla oluşan gölge görülmekte. Küçük krater optik ilüzyon / sanrı ile kule zannediliyor.

 

Mars’taki “kule” yapılarına dönersek, Mars Global Surveyor ve Mars Odyssey görevlerinde yıllar önce çekilen fotolara bakarak ufocular benzer şekilde hayalgüçlerini kullanıp bu “tahminleri” yapıyorlar. Yabancı ufo sitelerindeki 3 mil yani 5km yükseklikteki kuleler, bizim basına haberi taşıyan kişi insaflı davrandığı için 1,5km düzeyine inmiş. Ufologlar ise kuleleri çizmekle kalmayıp şehirler bile çizmeye başlamışlar. Her zamanki gibi NASA’nın bunları bildiğini ve halktan sakladığını, ABD’nin uzaylı teknolojisini sadece kendisine saklamak istediğini öne sürüyorlar.

Olayın aslı ise 1999’da çekilmiş düşük çözünürlüklü fotoğrafın hayalgücü ile yorumlanmasından başka bir şey değil.

Taylan Kasar

Kaynak:

http://www.huffingtonpost.com/entry/tall-alien-spire-on-the-moon_us_56b28c49e4b01d80b24519aa

http://www.inquisitr.com/3777098/three-mile-high-tower-structures-in-a-straight-row-spotted-on-mars-et-hunters-claim-bizarrely-video/

image_printPDF Kaydet & Yazdır

Yazar: Taylan Kasar

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri'nde öğrencidir. ilerihaber.org ve evrimselantropoloji.org sitelerinde güncel bilim haberleri çevirisi yapmaktadır.

Keşfet!

Wirtanen Kuyruklu Yıldızı Çıplak Gözle Görülebilecek Mi?

Son günlerde basında Wirtanen (46P/Wirtanen) Kuyruklu Yıldızı’nın 13-16 Aralık 2018 tarihleri arasında çıplak gözle dahi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.