KOZMİK ANAFOR
Dünya Güneş Sistemi Kozmik Anafor Arşivi

NASA’dan Yeni “Mavi Bilye”

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.
Latest posts by Zafer Emecan (see all)

“Mavi Bilye” adıyla anılan ve 1972 yılında Apollo programı sırasında çekilmiş olan fotoğrafı çoğunuz bilir.

Zamanla gezegenimizin en ünlü görüntüsü haline dönüşen bu fotoğrafın günümüz versiyonu NASA tarafından Deep Space Climate Observatory uydusu kullanılarak 43 yıl sonra yeniden çekildi. Üstteki kapak fotoğrafında, bu yeni mavi bilye imajını görüyorsunuz.

Deep Space Climate Observatory (DSCOVR – Triana) uzay aracı, “Güneş Sistemi’nin iklimini gözlemlemek” amacıyla 2015 yılının başlarında uzaya fırlatılmış ve yaklaşık 1.5 milyon kilometre uzağımızda yer alan Lagrange noktasındaki yörüngesine yerleştirilmişti.

eskimavibilye87
7 Aralık 1972 tarihinde, Apollo 17 mürettebatı tarafından yeryüzünden 30 bin km yükseklikte çekilen “eski mavi bilye” fotoğrafı.

 

Araç, bilimsel gözlem enstrumanları haricinde yüksek çözünürlüklü bir teleskop/kamera sitemine de sahip. İşte bu kamerayı kullanan bilim insanları, gezegenimizin 1.6 milyon km uzaklıktan son derece detaylı bu görüntüsünü almayı başardılar. Fotoğraf aslında 3 farklı pozun bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş.

Yeni Mavi Bilye fotoğrafı, Afrika ve Hint Okyanusu’nu odağına alan ilk fotoğrafın aksine, kuzey ve güney Amerika’nın birleşim bölgesini ve Karayip adalarını odak noktası olarak almış. Bulut oluşumları ise, görüntünün büyük bölümünü örtmüş halde. DSCOVR ekibi, önümüzdeki aylarda bu atmosfer etkilerini ortadan kaldırarak daha net görünümlü fotoğraflar elde ederek bunları paylaşacaklarını dile getiriyor. Fotoğrafın yüksek çözünürlüklü dev boyutlu versiyonuna şu linkten ulaşabilirsiniz.

Zafer Emecan

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

Pandora’nın Mavi Yeşil Kutusu 1: Dünya’nın Tarihçesi Üzerine

Kozmik Anafor

Uzay Maceramızdaki 5 Korkutucu An!

Kozmik Anafor

Isı Kalkanı: Dünya’ya Dönmek Mi, Yoksa Düşmek Mi?

Zafer Emecan

Uzay Yarışında Son Durak: Uzay İstasyonları

Reyhan Çelik

Pandora’nın Mavi Yeşil Kutusu 2: Yaşamın Tarihçesi Üzerine

Kozmik Anafor

Ay’ın Karanlık Yüzü ve Dünya

Zafer Emecan