NASA’nın kızıl gezegen Mars’a gönderdiği uzay aracı Curiosity’nin çektiği görüntüleri izleyen Ufocular, gezegen yüzeyinde uzaylı bir savaşçı bulduklarını iddia etti.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın, Mars’a gönderdiği Curiosity uzay aracı tarafından çekilen fotoğrafları inceleyen uzay meraklıları, şimdi de uzaylı bir savaşçı bulduklarını iddia etti. Video paylaşım platformu YouTube’da kanalı bulunan Paranormal Crucible adlı kullanıcının 14 Ocak’ta paylaştığı Marslı savaşçı videosu, kısa süre içinde yaklaşık binlerce kez izlendi; The Sun, Inquisitr gibi bulvar gazeteleri ile, dünyanın dört bir yanındaki benzeri medya organları tarafından haberleştirildi.

Paranormal Cruccible adlı kullanıcı daha önce de Mars’ta piramit, kurukafa ve heykel benzeri şekiller tespit ettiğini anlatan videolar yayımlamıştı. Son videosunun yarattığı tartışmalarda, internet kullanıcıları “Bu sadece bir kayanın önünde duran başka bir kaya olabilir” diyen de oldu. “Uzaylıların gerçek olduğunu biliyordum” diyen de… NASA ise konuyla ilgili herhangi bir açıklama yayımlamadı.

İlgili görüntülerin içerdiği bir videoya altta yer verdik.

NASA açıklamadı diyoruz ama, farkettiyseniz hiçbir bilim insanı bu konuda bir açıklama yapmadı ve yapmasına da gerek yok. Çünkü, artık bu tür “Mars fotoğraflarında inanılmaz cisim” tarzı haberlerden illallah etmiş durumdalar. Sadece biz, yani Kozmik Anafor bile bu tür iddiaları yanıtlamak zorunda kalmaktan bıktık.

Dünya’nın ciddi ve saygın haber kaynaklarının ve gazetelerinin uzak durup artık yayınlamadığı, bulvar gazetelerinin gözdesi olan böylesi uydurma haberleri, bizim “ciddi” olduğu iddiasında olan medyamız hala yayınlamaya devam ediyor. Malesef bu eğlencelik uydurma haberi ülkemizde Sabah, CNN Türk, Cumhuriyet Gazetesi gibi “ana akım medya“mızın saygınlık iddiasında olan basın organları bile yayınladılar.

Basın organlarımız bilimsel konularda o kadar yetersiz ve araştırmacı gazetecilikten o kadar uzaktalar ki artık, 14 Ocak’ta yayınlandığını iddia ettikleri (çünkü kaynak araştırma huyları yoktur) görüntü, aslında aylardır internette duruyor. Editör koltuğuna oturttukları ve ara sıra “para lazım, çok tıklanacak bir haber bul” direktifi verdiklerinden şüphelendiğimiz çalışanları ise, dönem dönem böyle haberleri servis edip hit ve tıklama kazandırıyor patronlarına.

Ek olarak, fotoğrafı büyüttüğünüzde “Marslı savaşçı“ya benzetilen coğrafi kaya yapısının üzerinde bilgisayarla rötuş yaparak “daha gerçekci” hale getirmeye çalışmışlar. Ama bu küçük detayı gazetelerimiz ve haber sitelerimiz atlayıvermiş nedense.

uzaylı
Mars’ta, ilk gelen düşük çözünürlüklü görüntüler nedeniyle insan yüzüne benzetilen ve yıllarca uzaylı yapı yaygarası koparılan kaya oluşumu.

 

Daha öncesinde bu tür sahte haberlerle ilgili defarlarca paylaşımda bulunmuştuk. Mars’ta süzülen kaşık ya da Mars’ta görülen yüz gibi “örüntü tanıma” olarak nitelenen, ya da daha doğrusu gerçekte olmayan şekil ve desenleri görme anlamındaki ”pareidolia” vakaları artık rutin haline geldi.

Bulutlarda hayvan veya insan şekilleri görme, coğrafi alanlarda yer şekillerini insan yüzüne benzetme yahut ışık gölge oyunlarında silüetler görmek gibi yeryüzünde de sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Tüm bunlar aslında optik ilüzyonların zihnimizi yanıltmasından, beynimizin anlamlandıramadığı görüntüleri bize tanıdık gelen objelere benzetmeye çalışmasından kaynaklanıyor. Şu yazımızda, bu durumu anlatmaya çalışmıştık.

Sözün özü, Mars’ta savaşçı yok, uzaylı yok. Mars’ta bırakın gelişmiş yaşam türlerine, mikroskobik yaşam şekillerine dair bile herhangi bir kanıtımız, bulgumuz yok.

Bu haberi bize iletip bir kısmını kendisi haberleştiren ve açıklama hazırlamamızı rica eden okurumuz Yusuf TUNA‘ya teşekkür ederiz.

Zafer Emecan