KOZMİK ANAFOR
Kozmik Anafor Arşivi Popüler Bilim

“Plazma”ların Yeni Görevi; Mutfaktaki Kötü Kokular!

Bu yazıyı yaklaşık 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Günümüzde Plazma teknolojisi, tıp, tekstil, uçak ve otomobil endüstrisi, savunma sanayisi gibi birçok teknoloji alanında, hali hazırda kullanılmaktadır.

Şimdi de ESA’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’nda finanse ettiği, Soğuk Plazma deneyi ile tasarlanmış bir aletin, plazma teknolojisini kullanarak mutfaklarımızda kötü kokularla mücadelede rol alması gündemde.

Kızgın yağda pişirilen yiyecekler kötü kokulara sebebiyet verebiliyorlar. Bu kokulara, Alman fritöz imalatçısı Blümchen, 2001 yılından beri Uluslararası Uzay İstasyon’unda yapılan plazma deneylerine dayanarak farklı bir yaklaşım deniyor.

Temelde Plazmalar, sıcak plazma ve soğuk plazma olarak iki gruba ayrılabiliriler. Sıcak plazmalara verilebilecek en tipik doğal plazma örneği, yıldızlardır. Doğada bazı örnekleri olan ve laboratuvar ortamında yapay üretilebilen, oda sıcaklığına yakın sıcaklıklardaki plazmalar ise, Soğuk Plazmalara örnektirler.

Plazma
Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki plazma deney düzeneği.

 

Bahsi geçen deneydeki soğuk plazmanın, son derece etkili bir bakteri öldürücü ve mantar, virüs ve sporlarla mücadele edebilir olduğu kanıtlanmış halde. Bu plazmaların üretilmesi elektronlar kullanılarak üretilen soğuk plazma yöntemleri, patentine sahip Almanya’daki Max Planck Uzayüstü Fizik Enstitüsü‘nde geliştirildi.

Aletin önşarj kısmının videosu:

Böylece, ESA’dan bir hibe, bilgiyi Dünya’daki pratik uygulamalara dönüştürmeye yardımcı oldu. 2013’ten beri soğuk plazmayı tıbbi ve hijyen sorunlarına ve su arıtımına uygulayan Terraplasma şirketinin CEO’su, Max Planck Enstitüsünden Prof. Gregor Morfill* olunca, Morfill’in uzmanlığı Terrapasmanın tecrübesi ile birleşti ve endüstriyel ocak davlumbazları için daha iyi bir cevap arayışında olan bu teknolojiyi Blümchen’a sunuldu.

Soğuk plazmanın kötü kokularla mücadele videosu:

(*) https://www.imprs-astro.mpg.de/content/prof-dr-gregor-morfill

Buşra Özşahin

Kaynak: http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Engineering_Technology/TTP2/Cold_plasma_freshens_up_French_fries

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

NASA Videolarında Görülen “UFO”lar

Zafer Emecan

Arp 256: Birleşmeye Başlayan İki Galaksi

Burcu Ergül

Plazma Evren Modeli

Zafer Emecan

Video: Plazma Evren Modeli

Kozmik Anafor

Foto Galeri: S106 Yıldız Oluşum Bölgesi ve S106 IR Yıldızı

Burcu Ergül

Hubble Uzay Teleskobu 25 Yaşında!

Merve Yorgancı