Çağımızın yaşayan en büyük fizik ve astrofizik dehası olduğundan kimsenin şüphe duymadığı bilim insanı Stephen Hawking, cesur bir “popüler bilim” hamlesinde bulundu.

Ünlü bilim insanı, reddit üzerinden sorularımızı alacak ve elinden geldiğince bunları cevaplamaya çalışacak. Eğer, Hawking’e bir sorunuz varsa, şu linke gidip sorunuzu yöneltebilirsiniz. Elbette İngilizce sormanız gerekiyor.

Hawking, alacağı sorular için bir kısıtlama getirmiyor. Özel hayatı veya hastalığı hakkında sorular da yöneltebilirsiniz. Ancak, asıl cevaplamak istediği konuların kendi bilimsel alanında olmasını tercih ettiğini belirtiyor. Dolayısıyla, aklınıza takılan ama cevabını hiçbir yerde bulamadığınız (bulsanız da anlamadığınız) kozmoloji sorularını bu büyük dehaya yöneltebilirsiniz.

Soru cevap etkinliği bugün (27 temmuz 2015) başladı ve haftasonuna kadar devam edecek.

Yalnız sorularınızı iletirken şunu unutmayın: Hawking, hastalığı nedeniyle bir bilgisayar yardımı ile iletişim kurabiliyor ve bu iletişim de oldukça yavaş biçimde gerçekleşiyor. Bu büyük dehanın milyonlarca soru alabileceğini ve bu soruları cevaplamasının uzun süreceğini aklınızda bulundurun. Ayrıca yine unutmayın ki, sizin sorduğunuz soruların benzerlerini çok fazla kişi sormuş olacak. O nedenle, sorulmuş soruları ve cevapları okumanız bile çok fazla şey öğrenmenizi sağlayacak.

Böylesi fırsatlar insanın eline ömründe bir kere geçer. Kaçırmayın!

Not: Linke girdikten sonra soru sorabilmeniz için Reddit’e üye olmanız gerekiyor. Üye olduktan sonra, sorunuzu yöneltebileceğiniz kutucuk açılacak. Yönelttiğiniz sorunun gerçekten sorulmaya değer birşey olması gerekiyor ki, moderasyon tarafından onaylanabilsin. Yoksa, her yazdığınız orada soru olarak görünmüyor. 

Zafer Emecan