Sovyetler Birliği’nin 24 saatlik insanlı görevi olan Voshod-1, insanlı uzay uçuşlarında bir çok “ilki” gerçekleştiren bir görevdir. Yörüngeye ilk kez birden fazla kişi ve ilk defa hem bir doktor hem de bir mühendis gönderildi. Ayrıca mürettebatlı bir uzay aracı ile o yılların irtifa rekorunu 336 km ile kırdı.

Mürettebat ekibinde ise Vladimir Komarov (kumandan), Konstantin Feoktistov (mühendis) ve Boris Yegorov (doktor / fizikçi) bulunuyordu. Aslında görevde sadece iki kozmonotun bulunması planlanıyordu ancak, Sovyet politikacılar bir kişinin daha eklenmesi konusunda baskı yaptılar. Bu sebepten dolayı da aracın içine üç kişi yerleştirilince uzay elbiseleri için hiç yer kalmadı. Bu nedenle yörüngedeki görev sürecinde risk alınıp uzay kıyafeti kullanılmayan ilk uzay misyonu oldu. Ayrıca mühendis ve doktor olan iki ekip üyesi de uzaya giden ilk sivil insanlar oldu.

(Uzay yarışı sürecinde, astronot ve kozmonotlar çoğunlukla askeri kökenli pilotlardan seçildiler. Günümüzde de, eskisi kadar olmasa bile öncelik askeri kökenli, yüksek disiplin sahibi tecrübeli kişilere veriliyor).

Voshod-1 uzay aracı (İngilizcesi Voskhod-1, Rusçası Восход-1), iniş modülünün üstüne eklenen bir yedek katı yakıt iniş roketiyle temelde bir Vostok uzay aracıydı. Vostok’tan diğer farkı ise fırlatma koltuklarının çıkartılmış ve aracın iç kısmına Vostok kozmonotlarının konumlarına göre 90 derecelik bir açıyla üç mürettebat koltuğu eklenmiş olmasıydı. Bu sıkışık durumdan dolayı da kozmonotlar koltuklarına sığabilmek için sıkı bir diyet uygulamışlardı.

Voshod-1 mürettebatı adına bastırılan hatıra pulu.

 

Fırlatma 12 Ekim 1964 sabahı saat 7.30’da gerçekleştirildi. Voshod-1’in misyonunun çoğu, biyomedikal araştırmalara ve multidisipliner bir ekibin uzayda nasıl çalışabileceğinin araştırılmasına ayrılmıştı. Görev, süresi 24 saatten biraz daha fazla olan, oldukça kısa bir görevdi. Kozmonotlar, bu kısa görev sonrasında sorunsuzca iniş yapıp, ülkelerine geri döndüler. Bu misyonda görev yapan Vladimir Komarov, sonraki görevlerinden birinde, bir uzay misyonu sırasında ölen ilk insan olarak tarihe geçecekti…

Hazırlayan: Burcu Ergül EMECAN

https://www.space.com/39251-on-this-day-in-space.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Voskhod_1