Laika, uzaya gönderilen ilk hayvan olduğu gibi Dünya’nın yörüngesinde bulunan ilk köpektir. Moskova sokaklarında başıboş bir şekilde dolaşan melez bir köpek olan Laika, 3 Kasım 1957 tarihinde dış uzaya gönderilen Sovyet uzay aracı Sputnik 2 aracının yolcusu olarak seçildi.

Laika‘nın seçildiği görevin gerçekleştirildiği zamanlarda uzay yolculuklarının canlı varlıklar üzerindeki etkisi hakkında çok az şey bilindiği için ve yörüngeden çıkarma teknolojilerinin henüz gelişmemiş olmasından dolayı Laika’nın sağ salim geri dönmesi beklenmiyordu. Bazı bilim insanları, fırlatma sırasında veya dış uzay koşullarında insanların hayatta kalamayacaklarına inanıyorlardı bu sebeple de mühendisler, hayvanlar ile gerçekleştirilen uçuşları insanlı görevler için gerekli bir öncü görev olarak gördüler.

 

Laika’nın gönderildiği bu görev, yaşayan bir yolcunun yörüngeye fırlatılırken hayatta kalabileceğini ve mikro g kuvvetine dayanabileceğini kanıtlamayı amaçladı. Bu görevin diğer amaçları ise insanlı uzay uçuşlarının önünü açmak ve bilim insanlarına canlı organizmaların uzay uçuşu ortamlarına karşı nasıl tepki verdiğine dair ilk verileri sağlamaktı.

Ancak Laika, muhtemelen merkezi R-7 destekleyicisinin roketin taşıdığı yükten ayrılamaması sebebiyle ortaya çıkan aşırı ısınmadan dolayı hayatını kaybetti. Ölümünün gerçek sebebi ve zamanı 2002 yılına kadar halka açıklanmadı. Bunun yerine yaygın olarak görevin altıncı gününde araç içerisindeki oksijenin bitmesinden dolayı öldüğü veya Sovyet hükümetinin başlangıçta iddia ettiği gibi oksijenin bitmesinden dolayı Laika’ya ötenazi uygulandığı söylendi.

 

11 Nisan 2008 tarihinde ise Rus yetkililer, Laika anısına bir heykel diktiler. Bu küçük heykel, Laika’nın uzay uçuşuna hazırlandığı Moskova’daki askeri bir araştırma tesisine konuldu. Heykelde bir roketin üstünde ayakta duran Laika tasvir ediliyor. Laika, ayrıca yine Moskova’da bulunan Uzay Fatihleri Anıtı‘nda (Monument to the Conquerors of Space) da yer almaktadır.

Hazırlayan: Burcu Ergül Emecan

Kaynaklar:

  1. https://www.space.com/39251-on-this-day-in-space.html
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Laika