Foto Galeri: S106 Yıldız Oluşum Bölgesi ve S106 IR Yıldızı

NASA (Birleşik Devletler Uzay Ajansı) ve ESA (Avrupa Uzay Ajansı) ortak kullanımında olan Hubble Uzay Teleskobu‘ndan alınan bu görüntü, Sh 2-106 veya S106 olarak adlandırılan, galaksimiz Samanyolu içindeki bir bölgeyi gösteriyor.

Burası, Cygnus (Kuğu) takım yıldızı yönündeki yoğun bir yıldız oluşum bölgesidir. S106 IR adındaki yeni oluşmuş bir yıldız, görüntünün merkezinde tozla gizlenmiştir ve çevresini saran gaz bulutunun kum saati şeklinden ve görüntüdeki farkedilebilen türbülanstan sorumludur.

S106 IR

Yeni oluşan dev yıldızın yüksek enerji saçımı nedeniyle yüklenip ışıma yapan hidrojen gazından kaynaklanan ışık, bu görüntüde yapay biçimde mavi olarak renklendirilmiştir.

Fotoğrafın çekimi ile ilgili öncelikle şu yazımızı okumanız gerekir. Yıldız oluşumu ile ilgili bu yazımızı, yıldız oluşum bölgeleri ile ilgili de bu yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Nebula (bulutsu) kavramı ile ilgili de ilgili yazımızı okumanızı öneririz.

Çeviren: Burcu Ergül
Kaynak: ESA (Avrupa Uzay Ajansı)

image_printPDF Kaydet & Yazdır

Yazar: Burcu Ergül

Süleyman Demirel Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi.

Keşfet!

Wirtanen Kuyruklu Yıldızı Çıplak Gözle Görülebilecek Mi?

Son günlerde basında Wirtanen (46P/Wirtanen) Kuyruklu Yıldızı’nın 13-16 Aralık 2018 tarihleri arasında çıplak gözle dahi …