KOZMİK ANAFOR
Foto Galeri Kozmik Anafor Arşivi

İnfografik: Satürn’ün Temel Yapısı

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.
Latest posts by Zafer Emecan (see all)

Günümüzde Satürn ve sahip olduğu onlarca uydu hakkında geniş bir bilgi dağarcığına sahibiz, halkalarının nelerden oluştuğunu biliyoruz, iç yapısının katmanları hakkında birçok fikrimiz var.

Yörüngesinde dolanan “rahmetli” Cassini sondası, Satürn ve uyduları hakkında yeni bilgiler ve binlerce fotoğraf gönderdi. Hatta en ilgi çekici uydusu olan Titan‘a bir robot indirmeyi başardık. Belki bir gün Satürn’ün yörüngesinde ve uydularında insanlar yaşıyor olacak.

Tıpkı Jüpiter gibi, Satürn’ün derinliklerine inildiğinde artan basınç ve sıcaklığın etkisiyle hidrojen önce sıvılaşmakta ve sonra sıvı metalik bir hal almaktadır. Hidrojenin bu “Süperkritik Akışkan” ve “Sıvı Metalik” halleri için Jüpiter yazımızın ilgili bölümlerine göz atabilirsiniz.

Satürn’ün 25.000 kilometre çapına ve Dünya’nın 9 – 22 katı aralığında kütleye sahip 11.700 santigrat derecede kayasal yapılı katı bir çekirdeğe sahip olduğu düşünülüyor. Bu çekirdek kalın bir sıvı metalik hidrojen ve katmanıyla çevrilidir. Bu katman ise gezegenin derinliklerine çöken helyumca zenginleşmiş bir sıvı hidrojen “okyanusu” ile çevrilidir. Bazı araştırmalar dibe çökmekte olan helyumun da tıpkı hidrojen gibi metalik bir hal almış olabileceğini göstermektedir.

Satürn, halkalarıyla tanınmasına rağmen aslen Güneş Sistemi‘nde bulunan ikinci en büyük kütleye sahip gaz devi gezegendir. Bu linkten büyük boyutlu halini indirebileceğiniz infografikte, Satürn’ün temel yapısını görüyorsunuz.

Satürn ve Satürn sistemi hakkında daha fazla bilgi almak için şu makalelerimize göz atabilirsiniz:

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

Trans Neptunian (Neptün Ötesi) Objeler

Zafer Emecan

Uzay’da Bugün: 16 Şubat, Miranda’nın Keşfi

Burcu Ergül

Gökbilimde Albedo (Beyazlık) Nedir?

Ögetay Kayalı

En Detaylı Plüton!

Zafer Emecan

Bir Buz Dünyası: Enceladus

Zafer Emecan

Europa, Enceladus Ve Yaşam İhtimali

Zafer Emecan