Türkiye’nin ilk online astronomi ve astrofizik etkinliği olan “2.5 Dakikada #NeBilim” yarışmasının halk oylaması başladı!

Erciyes Üniversitesi Astronomi Bölümü ve Türkiye’nin en büyük popüler astronomi platformu olan Kozmik Anafor’un işbirliği ile düzenlenen,  danışmanlığını Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim KÜÇÜK‘ün yaptığı,  seçici kurulu; ERÜ Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Nurten Filiz AK, NASA Jet İtki Laboratuarı’nda astrofizikçi olarak görev yapan Dr. Umut YILDIZ, Gröningen Üniversitesi Doktora Ö. Kürşad YILDIZ, Çanakkale Üniversitesi Y.L.Ö astronom Tamer AKIN, Akdeniz Üniversitesi Astrofizik Y.L.Ö. Merve YORGANCI, Fen Bilgisi Öğ. Erdal TAŞGIN  ve Amatör Astronom Zafer EMECAN‘ın yaptığı yarışmada, sizin oylarınız katılımcıların aldığı oyların %50‘sini belirleyecek.

Bugünden itibaren her gün, yarışmacıların başvuru tarihi sıralamasına göre bir veya iki video yayınlanarak oylamaya sunulacak. Lise ve üniversitelerdeki sınavlar nedeniyle “yoğun istek üzerine” başvuru tarihi uzatılan #NeBilim katılımları 31 Mart 2017 tarihine kadar sürecek. 

Yayınlanan yarışma videolarını görmek için bu linkten Kozmik Anafor’un Youtube kanalını, Kozmik Anafor’un facebook sayfasını ya da bu linkten NeBilim yarışmasının Facebook sayfasını takip edebilirsiniz.

Youtube üzerinden videonun kendisine veya yukarıda belirtilen Facebook sayfalarında yapılan paylaşımlarda beğendiğiniz katılım videosu için “beğendim” (like) butonuna basılarak oy verebilirsiniz. Dislike (beğenmedim) oy ve yorumları geçerli sayılmayacak, sadece beğeni ifade eden, olumlu verilen puanlar değerlendirilmeye alınacaktır.

Katılımcılar, katılım videolarının Youtube linkini paylaşarak oy almak için kendi imkanları ile de duyurular yapabilirler. Yahut Kozmik Anafor ve #NeBilim resmi sayfalarına destekçilerini yönlendirip bu sayfalarda yayınlanan katılım videolarının beğeni (oy) almasını teşvik edebilirler.

Örneğin yarışmacı; kendi videosunu dilediği her yerde paylaşıp “bu videoma Youtube üzerinden oy verebilir misiniz?” diyebilir. Yahut, “Kozmik Anafor ve NeBilim Facebook sayfalarında videom yayınlandı, şu linkten girip izleyebilir, beğenebilirsiniz” şeklinde duyuru yapabilir. Bu şekilde yapılan duyurularda, videonun kendisine ve facebook sayfalarımızdaki paylaşımlara gelen oylar geçerli sayılacaktır.  Ancak, resmi Youtube kanalı ve ilgili resmi sayfalar haricinde yayınlanan videolara alınan beğeniler geçerli oy sayılmayacaktır. Yani, yarışmacı “benim videom xyz Facebook grubunda yayınlandı, o grupta n2 kadar beğeni almıştı” diyerek oy hakkı iddia edemez. Sadece bizim sayfalarımızdaki beğeniler ve Youtube videosuna verilen like’lar geçerli oy sayılacaktır. Oylama ile ilgili; oy satın alınarak, bot vs kullanılarak hile yapıldığı tespit edildiğinde ilgili katılımcı yarışma dışı bırakılacaktır. 

Meade teleskopları Türkiye Distribütörü Astromed, Ege Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Topluluğu ve İstanbul Teknik Üniversitesi Astronomi Kulübü’nün de desteklediği; astronomi, astrofizik, astrobiyoloji; kısaca uzay, evren ve yaşam hakkındaki bilginizi herkese gösterebileceğiniz 2.5 Dakikada NeBilim yarışmamıza kimlerin katılabileceğini öğrenmek için buraya, katılım kuralları ve örnek videomuzu izlemek için bu linke, seçici kurulumuzu tanımak için ise bu linke tıklayarak gerekli bilgileri alabilir, yarışmamız hakkında güncel bilgileri https://www.facebook.com/2.5DakikadaNeBilim/ sayfasına abone olarak takip edebilirsiniz.

Katılım videolarınızı, [email protected] mail adresine gönderebilir, aklınıza takılan konuları Kozmik Anafor ve NeBilim Facebook sayfalarına mesaj yoluyla sorabilirsiniz.