Bir süredir ön duyurularını yapıp seçici kurulumuzu tanıttığımız, Kozmik Anafor ve Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nün birlikte düzenlediği 25 Aralık 2016’da start alan #NeBilim etkinliğimize ilk tur katılımları, 25 Şubat tarihine kadar devam edecek

Biz evrende küçüğüz ama, küçücük de olsak; bilim vasıtasıyla koca evreni anlayabilecek zihnimiz, beynimiz var! Amacımız, bilimi anlatmak. İnsanlara bilimin anlaşılması zor, korkulacak bir öcü değil, her zaman denklemlerle ve anlaşılmaz matematiksel işaretlerle dolu olmayan, aslında çok da zor olmayan bir şey olduğunu göstermek. Basitçe bilimi anlatmak.

Astronomi hakkında yazmamızın, konuşmamızın, heyecanlanmamızın enerjisi; ilgimizden hevesimizden ve merakımızdan geliyor. Ama bu ilgi ve merakın dışa vurumu, kendi birikimlerimizi geniş kitlelere aktarabilmenin yolu, hep konferans salonlarında yapılan sunumlarla, ya da bilim platformlarında ulaşması zor konumlara gelip yazma hakkı elde etmekle sınırlıydı. Bağımsız hareket edildiğinde ise, ulaşılabilen kitle her zaman çok sınırlı kalıyordu.

 #NeBilim hashtag’i ile duyurulacak olan bu dev etkinliğin seçici kurulu

Danışmanlığını Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim KÜÇÜK‘ün yapacağı seçici kurul; ERÜ Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Nurten Filiz AK, NASA Jet İtki Laboratuarı’nda astrofizikçi olarak görev yapan Dr. Umut YILDIZ, Gröningen Üniversitesi Doktora Ö. Kürşad YILDIZ, Akdeniz Üniversitesi Astrofizik Y.L.Ö. Merve YORGANCI, Fen Bilgisi Öğ. Erdal TAŞGIN Amatör Astronom Zafer EMECAN ve Türkiye’nin en iyi teleskop yapım ustası Nurcan Örtügen GÖK gibi birbirinden değerli isimlerden oluşuyor.

Temel Amacımız

Sesini duyurmak, bilgisini göstermek isteyen bilimseverlerin; astronomi, astrofizik, astrokimya ve astrofiziğe olan yeteneklerini göstermeleri için bir fırsat sunmak. Bu bilgileri ile hem çevrelerinde, hem de ülke genelinde tanınıp takdir edilebilmelerini sağlayarak kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak.
Katılımcıların üretecekleri eğlenceli ve yaratıcı içeriklerle hem kendilerinin, hem çevrelerinin, hem de kendilerini izleyecek olanların bilime olan ilgisini artırmak, insanlarımıza bilimsel özgüven aşılamak.

Tanıtım videomuzu bizim için hazırlayan Canberk Karaerkek‘e Kozmik Anafor ve Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü olarak teşekkür ederiz.