Obez Yıldız: Westerlund 1-26

Çok yüksek kütleli bir yıldız olduğu için böyle bir başlığı layık gördük kendisine. Westerlund 1-26 adlı yıldızın genel özelliklerine değinmeden önce obezlik ile ilgili kısa bir kaç şey yazalım.

Tabii canlılar için obezite, sürekli gereğinden fazla beslenmekle oluşur. Bu yıldız ise gün geçtikçe kütlesi artan bir yıldız değildir. Fakat ilk oluşumu sırasında çevresinden çok yüksek miktarda hidrojenle beslenip devasa boyutlara ulaşmıştır. Yıldız oluşumu hakkında daha fazla bilgiyi sitemizde arama yaparak alabilirsiniz.

Bu kısa bilginin ardından sizi daha fazla sıkmamak için hemen yarıçapından bahsedelim. Yaklaşık 1.064.880.000 kilometredir. Sanki sayıları rastgele yazıp trollemişiz gibi dursa da bu boyut tamamen gerçektir. Güneş’in çap olarak yaklaşık 1,530 katı büyüklüğündedir. Daha da açalım… Güneş ile Dünya arasındaki uzaklık 1AB yani 149.600.000 kilometre, bu yıldızımız yaklaşık 7AB yarı çapa eşit. Yani yarıçapı Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 14 katı! Dolayısıyla, çap olarak keşfedilen en büyük beşinci yıldızdır Westerlund 1-26.

Westerlund 1-26
Hiper dev yıldız Westerlund 1-26’nın bir illüstrasyonu.

 

Bu yıldız kaçınma bölgesinde bulunduğundan, keşfi 1961 yılına kadar gerçekleşemedi. Kaçınma bölgesi, yıldızlar arası gaz ve toz bulutları arkasındaki bölgedir. Buradaki yıldızlar çeşitli yöntemlerle keşfedilir. Ancak bu yöntemlere bu yazımızda yer vermeyeceğiz. Evet keşfedildiğinde bilim insanlarını büyüklüğüyle çok şaşırttı. Bize uzaklığı 11,500 ışık yılı olan bu yıldızın parlaklığı Güneş’in 380 bin katıdır. M2 veya M6 tayf türünde olduğu düşünülüyor.

Çok büyük yarıçapa sahip olmasına rağmen, yüzey sıcaklığı sadece 3.000 kelvin derecedir. HR diyagramını baz alırsak, bu büyüklükte ve bu sıcaklıkta olması anakoldan ayrılıp bir kırmızı deve dönüşüp ölümüne gitgide yaklaştığını gösteriyor. Yıldız Westerlund 1-26 daha farklı dev yıldızlar keşfedilene kadar en büyük beşinci yıldız olma özelliğiyle şimdilik bizi etkilemeye ve şaşırtmaya devam ediyor.

Süleyman Yeşil

image_printPDF Kaydet & Yazdır

Yazar: Süleyman Yeşil

Antakya Atatürk Lisesi mezunu. 2010 yılından bu yana Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde okuyor. Satrancı seviyor ve ne iş olursa yapıyor...

Keşfet!

Wirtanen Kuyruklu Yıldızı Çıplak Gözle Görülebilecek Mi?

Son günlerde basında Wirtanen (46P/Wirtanen) Kuyruklu Yıldızı’nın 13-16 Aralık 2018 tarihleri arasında çıplak gözle dahi …