Çok yüksek kütleli bir yıldız olduğu için böyle bir başlığı layık gördük kendisine. Westerlund 1-26 adlı yıldızın genel özelliklerine değinmeden önce, obezlik ile ilgili kısa bir kaç şey yazalım.

Tabii canlılar için obezite, sürekli gereğinden fazla beslenmekle oluşur. Bu yıldız ise gün geçtikçe kütlesi artan bir yıldız değildir. Fakat ilk oluşumu sırasında çevresinden çok yüksek miktarda hidrojenle beslenip devasa boyutlara ulaşmıştır. Yıldız oluşumu hakkında daha fazla bilgiyi sitemizde arama yaparak alabilirsiniz.

Bu kısa bilginin ardından sizi daha fazla sıkmamak için hemen yarıçapından bahsedelim: Yıldızın yarı çapı, yaklaşık olarak 1.064.880.000 kilometredir. Sanki sayıları rastgele yazıp trollemişiz gibi dursa da, bu boyut tamamen gerçek. Yıldız, Güneş’in çap olarak yaklaşık 1,530 katı büyüklüğündedir.

Daha da açalım… Güneş ile Dünya arasındaki uzaklık 1 AB yani 149.600.000 kilometre, bu yıldızımız yaklaşık 7 AB yarı çapa eşit. Yani çapı Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 14 katı! Dolayısıyla, çap olarak keşfedilen en büyük beşinci yıldızdır Westerlund 1-26.

Westerlund 1-26
Hiper dev yıldız Westerlund 1-26’nın bir illüstrasyonu.

 

Bu yıldız kaçınma bölgesinde bulunduğundan, keşfi 1961 yılına kadar gerçekleşemedi. Kaçınma bölgesi, yıldızlar arası gaz ve toz bulutları arkasındaki bölgedir. Buradaki yıldızlar çeşitli yöntemlerle keşfedilir. Ancak bu yöntemlere bu yazımızda yer vermeyeceğiz. Evet keşfedildiğinde bilim insanlarını büyüklüğüyle çok şaşırttı. Bize uzaklığı 11,500 ışık yılı olan bu yıldızın parlaklığı Güneş’in 380 bin katıdır. Yaydığını ışınımın özelliğine bakıldığında; M2 veya M6 tayf türünde olduğu düşünülüyor.

Çok büyük yarıçapa sahip olmasına rağmen, yüzey sıcaklığı sadece 3.000 kelvin derecedir. HR diyagramını baz alırsak, bu büyüklükte ve bu sıcaklıkta olması anakoldan ayrılıp bir kırmızı deve dönüşüp ölümüne gitgide yaklaştığını gösteriyor. Yıldız Westerlund 1-26, daha farklı dev yıldızlar keşfedilene kadar en büyük beşinci yıldız olma özelliğiyle şimdilik bizi etkilemeye ve şaşırtmaya devam ediyor.

Süleyman Yeşil