Hikayeye ilham veren üstteki bu hoş fotoğraf, astrofotoğrafçı Sergio Montúfar tarafından 16 Ekim’de Arjantin Patagonyası, Península Valdés, Puerto Madryn, Chubut’da çekildi. Fotoğraftaki ada “Isla de los Pajaros” olarak adlandırılıyor ve adanın kendine özgü şekli hoş bir hikayeye ilham veriyor.

Montúfar’ın anlattığı bir efsaneye göre; bu adanın şekli Antonie de Saint-Exupéry’nin ünlü ve etkileyici kitabı Küçük Prens’teki o ünlü, “fil yutmuş boa yılanı” çizimine ilham kaynağı olmuştur.

Bizim ev sahibi galaksimiz Samanyolu, geceleyin gökyüzünde bir bant gibi görünen spiral bir galaksidir ve çapı 80 bin ile 100 bin ışık yılı arasında uzanır. Tahmini olarak 400 milyar yıldız içerir. Ortasında ise, Güneş’imizden milyon kat daha büyük devasa bir kara delik olduğunu biliyoruz.

Fotoğrafın dev boyutlu halini görmek ve indirmek için üzerine tıklayabilirsiniz.
Fotoğrafın dev boyutlu halini görmek ve indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Montúfar fotoğrafıyla ilgili şunları söylüyor: “Küçük Prens, benimki de dahil bir çok kalbe dokunmuş, bir çok kişiye ilham vermiş bir hikaye. Ay’ın hilal formunda olduğu bir gecede, Samanyolu Galaksisi sağ üstünde konuşlanmış durumda ve muhteşem bir ışık var. Buna yalnızca mükemmel diyebilirim.”

Montúfar bu fotoğrafı çekerken, bir Sony a7 ve 24 mm Carl Zeiss lens kullanmış. Bu fotoğraf gökyüzünün sekiz dikey (f1.8 / 13s / iso 8000 / 24mm), yerin de altı yatay (f1.8 /30s / iso 8000 / 24 mm) pozlu çekiminin birleşiminden oluşmuş.

Çeviren: Ece Özen

Kaynak