KOZMİK ANAFOR
Güneş Sistemi Kozmik Anafor Arşivi Plüton

Trans Neptunian (Neptün Ötesi) Objeler

Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.
Latest posts by Zafer Emecan (see all)

Bir zamanlar “10. gezegen” saçmalıklarıyla ünlerine ün, paralarına para katan komplo teorisyenlerinin ve UFO’cuların sesi, bilim insanlarının bırakın onuncuyu, 17, 18, 19, hatta 20. gezegeni bulması ile kesildi.

“Eski uygarlıklar çok gelişmişti, bizden çok daha fazlasını biliyordu” diye alttan alttan konuşmayı sürdürseler de, son Marduk 2012 ve Foton Kuşağı safsatası elde patlamasaydı ne iyi olacaktı…

Fotoğrafta, Trans-Neptunian (Neptün ötesi) objeler de denilen ve dış Güneş Sistemi’ni sarmalayan Kuiper Kuşağı‘nda yer alan Pluton benzeri gezegenler listelenmiş. Bunların sayıları böylesine çok olunca ve daha keşfedilememiş onlarcasının olduğu farkedilince, “Cüce gezegen” denilen yeni bir sınıf oluşturularak Plüton’la birlikte bu sınıfa dahil edildiler. Dolayısıyla Güneş Sistemi artık 8 gezegen ve onlarca cüce gezegenin yer aldığı bir yer olarak tanımlanıyor.

Komplo teorilerini merak ve takip edenler için şimdiden müjdeyi vereyim; önümüzdeki yıllarda, “kuiper kuşağının ötesinde” Güneş’in bir kahverengi cüce eşinin bulunduğu söylentileri ve bu söylentinin üzerine geliştirilen mitler ortalığı sarmaya başlayacak.

Konu hakkında daha fazla bilgi için bu yazımızı okuyunuz: Kuiper Kuşağı

Zafer Emecan

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

Gökbilimde Albedo (Beyazlık) Nedir?

Ögetay Kayalı

Kuiper Kuşağı Cisimleri

Zafer Emecan

Çok Yakından Pluton’un Uydusu: Charon

Zafer Emecan

Güneş’in Kötü İkizi: Nemesis

Zafer Emecan

Başak (Virgo) Galaksi Kümesi

Zafer Emecan

Evrende Oluşan ilk Molekül Keşfedildi!

Burcu Ergül