KOZMİK ANAFOR
Evrenin Keşfi Kozmik Anafor Arşivi Mars

Uzayda Bugün: Pathfinder Mars Yüzey Aracı Son Verilerini Gönderdi (27 Eylül 1997)

Fotoğraf Telif: NASA/JPL
Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.

27 Eylül 1997 tarihinde NASA’nın Mars Pathfinder görevi Dünya’ya son verilerini gönderdi. Bu görev, sabit bir yer istasyonu ile, Sojourner isimli ilk Mars gezgin aracını kapsıyordu.

Pathfinder yer istasyonunun bataryası arızalanmaya başladığında, bir ay sürmesi beklenen görevin üçüncü ayındaydı. İletişim kesildikten sonra ise, bilim insanları pes etmeden ve görev tamamlandı demeden önce, beş ay boyunca Pathfinder ile yeniden iletişim kurmak için çabaladı. Ancak, araç ile bir daha iletişim kurmak mümkün olmadı.

Pathfinder yüzey aracı Sojourner isimli küçük bir tekerlekli gezgin ile birlikte 4 Aralık 1996 tarihinde fırlatılmış ve araç Kızıl Gezegen’e 4 Temmuz 1997 tarihinde ulaşmıştı. Bu görev çok kısa sürmüşse de, Mars yüzeyinde uzun yıllar görev yapacak olan gezgin araçlar geliştirebilmemiz adına bizlerin çok şey öğrenmesine sebep oldu.

Pathfinder’ın rampasından inip en yakındaki taşı incelemek üzere yola çıkan Sojourner yüzey aracının Pathfinder’da yer alan geniş alan kamerası ile çekilmiş fotoğrafı. Sojourner, maalesef en fazla bu kadar yol alabildi ve şu anda hala o taşın yanında hazin bekleyişini sürdürüyor. (Fotoğraf Telif: NASA/JPL)

 

Bu görevden elde edilen tecrübeler ile, sonraki yıllarda ikiz gezginler Spirit ve Opportunity, onların ardından da, daha büyük ve gelişmiş bir araç olan Curiosity Mars yüzeyine başarıyla gönderildi. 30 Temmuz 2020’de de, bir gezgin yüzey aracı ve bir helikopter içeren Perseverance aracı Mars’a inmek üzere yola çıktı.

Çeviri: Burcu Ergül EMECAN

Kaynak: https://www.space.com/39251-on-this-day-in-space.html

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

Karasal (Terrestrial) Gezegenler Ve Yapıları

Zafer Emecan

Elon Musk: Çok Gezegenli Bir Tür Haline Dönüşmemiz

Hakan Cibelik

Mars’a Gönderilen Araçların Evrimi

Zafer Emecan

İTÜ’lü Öğrenciler, Mars Keşif Aracı Üretiyor!

Kozmik Anafor

Video Makale: Mars’ın Geri Gitmesi

Kozmik Anafor

Mars Yüzeyindeki Yeni Gözümüz: ExoMars

Aysel Bozan