Sahte Bilim Tüm Yazılar

Komplocuların Can Simidi: Nikola Tesla

Hazırlayan: Zafer Emecan
Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedintumblrmail

İnternette, özellikle sosyal medyada Tesla’ya yapılan orantısız güzellemeleri okumuşsunuzdur. Bu güzellemelerin, çoğunuzun zihninde Tesla’yı efsaneleştirdiğinin farkındayız. Ancak bu yazı bir Tesla güzellemesi değildir; şehir efsanesine dönüştürülmüş bir kişiye, gerçekci bir bakıştır…

“Işınlama” hakkında kendine bir dayanak mı arıyorsunuz? At oradan bi Nikola Tesla. “Görünmezlik” mi diyeceksiniz? Nikola Tesla ne güne duruyor? Depremlerin ardında ABD mi var demek istiyorsunuz? Hemen Nikola Tesla’yı referans verin. Kablosuz elektrik mi? Tesla bulmuştu ama, “bakır kablo mafyası engel oldu” deyiver gitsin…

Tesla büyük bir bilim insanıydı. Ancak yukarıda saydıklarımızın kablosuz elektrik iletimi hariç hiçbiriyle ilgisi yoktu. Kablosuz iletim düşüncesinin başarısız olması ve tutulmamasının nedeni de, ortaya koyduğu sistemin pratik uygulama alanı olmaması, çok tehlikeli olması ve gerekli verimliliği taşımamasıydı.

tesla-kimbesyuzbin

Tesla “histerisi” o kadar büyük boyutlara ulaşmıştır ki, ülkemizin görece “saygın” yarışma programlarında dahi yalan yanlış sorular sorulmasına neden olur. Tesla X ışınlarını bulmamıştır. Alternatif akımın mucidi değildir ve Nobel ödülü verilmiş ama reddetmiş biri değildir. Ne Tesla, ne de Edison Nobel ödülü almamış, sadece aday gösterilmişlerdir.

Yolda yürürken tepenizde gümbür gümbür şimşekler çaktığını, gökyüzünün yıldırımlarla dolu olduğunu düşünün. Yüksek gerilimli elektrikle iyonize olmuş hava moleküllerinden alacağınız öldürücü parçacık yağmuru da cabası…

Bu kablosuz elektrik iletimi ile ilgili şunu da bilmeniz gerekiyor; Eğer kablosuz dağıtılıyor olsaydı bile “bedava elektrik” söz konusu olmayacaktı. Kablosuz iletim, sadece kablo aracılığını ortadan kaldırıyor. Yoksa kablosuz da dağıtılsa, elektriği kullanmak için para ödeyecektiniz. Şu anda kablosuz internet kullanıyorsunuz bedava mı? kablosuz telefonlarınız var, bedava mı? Komplo teorisyenleri malesef atıp tutarken beyinlerini kullanmaktan kaçındıkları için malesef ortaya bunun gibi elle tutulur hiçbir yanı olmayan savlar ortaya çıkıyor.

Bir alternatif akım meselesi vardır ki, başlı başına efsaneleştirilmiş ve gerçeklerden muazzam ölçüde uzaklaştırılmış halde. Tesla alternatif akımı “keşfetmemiştir”. Alternatif akımın mucidi  William Stanley isimli bir bilim insanıdır ve Tesla’nın tek yaptığı şey; alternatif akımın uzun mesafelerdeki iletiminin doğru akımdan daha verimli olduğunu göstermesidir. Bu amaçla, zaten Faraday tarafından uzun yıllar önce bulunmuş olan (ve o günlerde bolca kullanılan) elektrik motorunu, alternatif akımla çalışabilecek biçimde modifiye etmiştir. Bunun bir de Edison ile yaşanan rekabet kısmı var ki, aşağıda buna değineceğiz.

Nikola tesla hakkında yazılanların çoğunluğu, internette dolaşan ve gerçek nikola tesla ile hiçbir ilgisi olmayan efsanelerden ibarettir. Maşallah, hakkında yazılanları okuduğumuzda, 10 yıl daha yaşasaymış veya önüne set çekilmeseymiş insanoğlu ışık hızını aşıp yıldızlar arası yolculuğa çıkacak zannedersiniz.

Iklimi kontrol eden makina yaptığından tutun da, Dünya’nın herhangi bir yerinde deprem oluşturabilen buluşları olduğuna, antigravity (yerçekimini ortadan kaldıran) sistemleri icat etmesine kadar ne ararsan var. Hatta ışınlanmayı bile icad etti de, Philedelphia’da ABD ordusu denedi bunu ama tehlikeli buldu diyenlere bile rastlarsınız.

Neyse ki yüzyılımızın dehası Einstein, “buzdolabı” haricinde bir şey icat etmeye çalışmadı da, ortalıkta; “Aslında solucan deliklerini kontrol edebilen ‘stargate’ benzeri makinalar yapmıştı ama egemen güçler bunu halktan gizliyor” geyikleri dönmüyor şimdilik… Gerçi, Einstein buzdolabını da icad etmedi ama, en azından geliştirdi.

Tesla’nın icatları ile kimsenin bir problemi yok aslında. Hatta, biraz elektrik ve elektronikten anlayan, azıcık bu konularda eğitim almış olan herkes bilir ki, Tesla çok büyük bir dahi. Üstelik, bugünkü teknolojimizin önünü açan olağanüstü bilim adamlarından biridir. Kısacası kıymeti yeterince bilinmemiş olsa da, çok büyük bir deha olan Nikola Tesla malesef fantastik bilim kurgunun oyuncağı haline getirilmiştir günümüzde.

Tesla’nın iklim kontrolü sağlayan cihazlar icat etmediği, bu konuda çalışma yapmadığı, zaten bunun çok daha gelişmiş bir teknolojiye sahip olsak dahi “yakın ve orta vadede” imkansıza yakın olduğunu izah etmeye çalışıyoruz bilim insanları olarak.

bigstock-Hand-of-woman-includes-air-con-12558755

İklim ve hava olayları, bir klimanın düğmesine basar gibi kontrol edebileceğiniz bir cihazla düzenlenemeyecek kadar karmaşık süreçler tarafından belirlenir.

Tesla ile Edison arasında ticari ve bilimsel bir rekabet yaşandığı bir gerçek. Ayrıca, hem Tesla’nın hem de Edison’un sermaye grupları ve devletten büyük miktarlarda parasal fon aldığı da biliniyor. Yani, “kimse Tesla’yı desteklemiyordu” savı başlı başına bir saçmalıktır. Tesla’nın araştırmaları için aldığı fonlar çok büyük parasal değerlere ulaşır. Bu fonlardan aldığı paraların bir kısmını iyi değerlendirmiş, bir kısmını ise malesef çok kötü biçimde kullanarak yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratmıştır.

Edison ile yaşadığı meselenin özü de, aslında Tesla ile Edison arasındaki bilimsel bir çekişme değildir. Edison, elektrik ampülünü icad ettikten sonra, ciddi bir yatırım gerçekleştirerek doğru akım üzerine kurulu bir elektrik şebekesi inşa etmiş ve bunun satışına başlamıştı. Ancak, Tesla’nın ve yatırımcılarının öncülüğünde ortaya atılan alternatif akım şebekesi Edison’unkinden daha verimliydi.

Yani, Tesla ve Edison arasındaki alternatif-doğru akım çekişmesi gerçekte doğru akım yatırımcıları ile alternatif akım yatırımcıları arasında süren bir finansal savaştan ibaretti. Tıpkı, bir zamanlar Betamax ve VHS video sistemleri arasındaki rekabet gibi. O rekabeti VHS kazandı, elektrik akım türü rekabetini ise George Westinghouse’un Alternatif akımı.

Dikkat ederseniz Westinghouse dedim; Tesla demedim. Çünkü alternatif akımın doğru akımdan daha verimli olduğunu ve daha kazançlı bir elektrik şebekesi oluşturulabileceğini farkeden kişi Westinghouse’dır. Tesla ise, onun baş mühendisidir. Edison’un doğru akım şebekesini altedebilmek için Westinghouse Tesla’ya büyük miktarlarda para ödemiştir.

NE4STeIrgzIj84_3_b

Anlaşılmaz Tesla hayranlığı yüzünden, son 100 yılda hayatımızı muazzam biçimde kolaylaştıran Edison’u kötülemek moda oldu. Tavsiyemiz, akşam eve geldiğinizde ışıkları yakmadan bir gece geçirmeyi denemeniz yönünde…

Tesla’nın en büyük sorunu; başladığı işlerin bir kısmını bir türlü “bitirmeyişi” idi. Kendine verilen fonları da uzaktan elektrik iletimi gibi gösterişli ancak geleceği olmayan projeler için kullanarak har vurup harman savurdu. Parlak dehasını fazlasıyla önemsediğinden, yatırımcıların kendisini sürekli destekleyeceğini düşünüyordu. Ancak, savrukluğu ile insanları bezdirdiğini bir türlü farkedemedi.

Buna rağmen, yine de kendisine büyük fonlar gelmeye devam etti. Bu fonların asla kesilmeyeceği zannıyla büyük borçlara girmekten kaçınmadı. Ve nihayetinde iflas etti. İşin daha da acıklı yanı; insanları parasını aldığı halde yarım bıraktığı, tamamlayamadığı veya yarım yamalak bitirdiği projeler yüzünden o kadar bezdirmişti ki, ömrünün son günlerinde yanında birkaç dostundan başka kimse kalmamıştı. Alacaklılarından kaçarak geçirdiği hayatı ise 86 yaşında sona erdi.

Sanıldığı gibi öldüğünde fakirlik ve sefalet içinde de değildi. Evet, çok borçluydu ve alacaklılarından kaçıyordu. Ama, hayatını rahatlıkla sürdürecek kadar parası vardı ve küçük de olsa mesleği ile ilgili işlere devam edebiliyordu.

Son olarak şunu tekrar hatırlatalım; Tesla büyük bir mühendis ve bilim insanıydı. Ama en büyüğü, en olağanüstüsü, en anlaşılamamış olanı falan değildi. Tesla asla Faraday veya Galvani gibi çok büyük bilim insanları ile kıyaslanamayacak olan bir mühendistir. Ama kendisini çağdaşlarından Edison ile kıyaslayabilirsiniz. Evet, Edison’dan daha yetenekli bir bilim insanıdır, ama aralarında uçurum yoktur. Edison Silikon Vadisi’nin temellerini atıp, yüzlerce bilim insanının çalışmalar yapabileceği bir alan ortaya çıkarmışken, Tesla kibirinin ve huysuzluğunun kurbanı olmuştur.

Zafer Emecan

Olası kaynakça (biraz ayıp olacak ama… ):

1) Alternatif akımın mucidinin Tesla olmadığına emin olmak için bir kaynağa ihtiyaç yoktur. Bu zaten elektrikle ilgili ortaokul düzeyi bir genel kültür bilgisidir. William Stanley’i tanımıyorsanız, Tesla’nın nesini biliyorsunuz anlamıyoruz.

2) Elektrik motorunun mucidi Tesla değil, Faraday’dir. Bu da ortaokul bitirmiş herkes için bir genel kültür bilgisidir.

3) X ışınlarını Tesla bulmamıştır. Bunun için kaynak vermek de, sormak da ayıptır. Rontgen’in mezarında kemiklerini sızlatmanın gereği yok. Ortaokul bitiren herkes bunu bilmek zorundadır.

4) Tesla’nın görünmezlik, ışınlanma vs alanlarında çalışmalar yaptığını düşünmek için fazlaca komplo teorisi okuyor olmak gerekir.

5) Kablosuz elektrik iletimi teknolojisinin son derece verimsiz ve tehlikeli olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca, elektriği kablosuz ilettiğinizde “bedava” olacağını sanmak için de ya sevgi pıtırcı, ya da aşırı saf olmanız gerekir. iPhone telefonunuzu kablosuz şarj ederken bedavaya etmiyorsunuz.

6) Tesla günümüz kuruna göre milyonlarca dolar değerinde fonlar almıştır. Bu paraları alıp almadığı zaten bir tartışma konusu değildir. Bunun için de kaynak göster diyecek durumdaysanız, kusura bakmayın. İnternet kaynak dolu.

7) Edison ile Tesla arasındaki “alternatif akım savaşı” bir ticari konudur ve aslen Edison ile Westinghouse arasında geçer. Tesla, Westinghouse’ın baş mühendisidir sadece. Lise mezunu birinin bunun hakkında kaynak sorması da cehalet göstergesidir. Ama büyük ihtimalle bulamayacaksınız, şuraya bakın bari.


teleskoplar-2254-2-meade

Amacınıza en uygun ve en kaliteli teleskop ya da dürbünü, en uygun fiyata sadece Gökbilim Dükkanı‘nda bulabilir, satın alma ve kullanım sürecinde her zaman bize danışabilirsiniz.
GÖKBİLİM DÜKKANI’NA GİT

Hep daha fazla okumak gerekir...

Yorum

Yazar Hakkında

Zafer Emecan

Bir astronomi işçisi. Kozmik Anafor'un kurucusu, her şeyi ve hiçbir şeyi. Alakasız üniversiteler bitirmiş olmasına rağmen, içinden atamadığı gökbilim sevgisini kaleme, klavyeye, araştırmalara dökmeye çalışan, haddini bilen, ama bazen aşan amatör bir bilimci.