Apollo Ay Keşfi Görüntüleri İnternette!

Yaklaşık Okuma Süresi: 2 Dakika...

NASA, Apollo görevlerinde çekilmiş binlerce fotoyu (abartı değil) geçtiğimiz aylarda Flickr’da paylaştı.

Ne ilginç bir çağda yaşıyoruz, kuyruklu yıldıza inen bir araç, selfie fotoğrafını Twitter’dan paylaşıyor, biz de beğeniyoruz. 50 sene önceki büyük bir ilerlemenin fotoğraflarına sünnet düğünü fotoğraflarına bakar gibi Flickr’dan bakıyoruz.

Link burada.

Ah, “Apollo X Magazine Y” diyorlar. Tabii, eskiden dijital fotoğraflar yok iken film magazini kullanıyorlardı. Anca dergiler, ansiklopediler falan. Şansınız varsa TRT’de yayınlanan bir iki belgesel. Bu arada en son ne zaman floppy disket kullandınız?

Apollo 11 görevi sırasında çekilmiş Dünya fotoğrafı.
Apollo 11 görevi sırasında çekilmiş Dünya fotoğrafı.

NASA Ay’a gitmemiş, prodüksiyon yapmış diyolla?

Ay’a gidilmediğine dair “kanıtlar” genelde fiziği yarı anlama yüzünden çıkmış ve hepsinin tutarlı bir cevabı var. Burada tekrar etmeye hiç isteğimiz ve enerjimiz yok.

Şu anda yaklaşık 18 bin düzenli çalışanı olan ve 40 bin kadar sözleşmeli çalışanı (Ay görevleri sırasında bu rakam 400 bin) olan bir kurumun böyle bir haberi bunca sene başarıyla saklayabilmesi, Ay’a gidilmesinden daha büyük bir başarı olsa gerek.

Hazırlayan: Bilgecan Dede

Orjinal içerik: Bilim Ne Güzel Lan

Daha fazla okumalısınız

Yazar: Sezar

Kozmik Anafor'un anonim içerik botudur. Misafir yazarların yazılarını girer, duyuruları yapar, gerektiğinde çay kahve ikram eder. Getir götür işlerine bakan ofisboy diyelim en iyisi.

Keşfet!

Lunar Rover: Ay Otomobili

Fotoğraflarını gördüğünüz bu “otomobil”, astronotların Ay’da uzak bölgelere güvenle gidip gelebilmeleri için tasarlanmış olan Lunar Rover, …