Astrofotoğrafçılarımız: Mehmet ERGÜN

Astrofotoğrafçılarımızı sizlere tanıttığımız yazı dizimizde, sırada alanında en başarılı isimlerden biri olan Mehmet Ergün var. Hikayesini, kendi ağzından dinleyelim:

Ben Niğde’de doğdum ve 7 yaşına kadar Nigde’de yaşadım. 1986 senesinde Almanya’ya göçtük ve benim için yeni bir hayat başladı burada…

İlk ve ortaokul zamanında en sevdiğim dersler; matematik ve cografya idi… Anladım ki; sayıların sonu yok ama, coğrafyada bir zamandan sonra yeni bir şey oğrenemiyordun! Tüm kıtaları, okyanusları, ülkeleri, şehirleri vs ezberledikten sonra yeni bir konu gelmiyordu… Merak ve ilgim ise cok yüksekti. Bu kez kafamı kaldırdım ve yukarı baktım: Uzay o kadar büyük ki, ömrüm yetmez tüm bilgileri ezberlemeye… Yani, o çağlarda başladı astronomiye ilgim.

mehmet_sy

Çocuk zamanlarımda maddi imkanım olmadığı için bir teleskop sahibi olamamıştım. 2003 senesinde büyük bir İnternet/Online firmada e-ticaret pazarlama müdürlüğü eğitimi aldım ve 2006 senesinde mezun oldum. İlk teleskobumu 2010 yılında, cok yakın Arkadaşım “Ahmet’le” aldım ve birlikte ilk defa Ay’i ve Jüpiter‘i gözlemledik.

O geceyi hiç bir zaman unutamam, çünkü Ay’ı ve Jüpiter’i sadece resimlerden ve televizyondan tanıyor, ilk defa kendi gözümle canlı görüyordum. Benim için çok büyüleyici bir duyguydu… Teleskobun ayarlarını ve aksesuarlarını tanımıyorduk, herşeyi deneyerek yeni deneyimler kazanıyorduk…

koeprue_sy

Bu bahsettiğim ilk teleskobum, çok ucuz ve basit bir mercekli teleskoptu. Yaklaşık bir sene onunla hava açık olduğu zamanlarda ve imkan buldukça gözlem yaptım. Zaman geçtikçe ve çalıştıkça, maddi durumum düzeliyordu ve yeni imkanlar doğuyordu. Almanya’da yaşamanın faydalarını kullanmaya başlayıp, kendime yeni bir teleskop alamaya karar verdim.

İnternet üzerinden ve teleskop sergilerinden bilgi toplayıp, 203 mm’lik bir Schmidt-Cassegrain teleskop almaya karar verdim. 2011 senesinde istediğim bu teleskobu aldım. Orada başladı bendeki teleskop tutkusu! Aslında tutkudan fazlasıydı, belki de bir aşkın başlangıcıydı…

mehmet_teleskop

2012-13 senesinde fotoğraf hevesi, yani gözlemlediğim gökcisimlerini yakalamak ve başkalarına gösterme arzusu başladı… Teleskobumla resim çekmeye karar verdim ve kamera arayışlarına başladım… Başladım başlamasına ama, anladım ki astrofotografçılık bildiğim fotografçılığa benzemiyormuş!

Sadece kamerayla bitmiyor, yanında çok aksesuar gerekiyor ve en önemlisi bilgisayar/yazilim ile işlenmesi şart. Mesleğimin bana getirdigi avantajlar sayesinde biligsayar/yazılım bilgisini çabucak öğrenebiliyordum ve bu sekilde fotoğraf işlemesini hemen kavrayabiliyordum.

2014 senesinde birkaç yeni teleskop daha almaya karar verdim ve kendime C1100 – Schmidt Cassegrain – 279mm/2800mm, TS APOCHROMAT 65-mm-f/6,5-Quadruplet-Astrograph, Lunt LS152THa Solar Teleskop’u aldım. Bu zaman içerisinde yaklaşık 8-10 tane değişik CCD ve DSLR kamera değiştirdim. Ayrıca bir sürü astrofotograf aksesuarlari aldım ve bir kısmını geri sattım.

İlk cektiğim fotoğraf Ay’a aitti ve Ayi laptopumun ekranında gördügümde çok heycanlıydım. Sonrasında gezegenleri çekmeye başladım. Ardından Güneş (H-Alpha), Samanyolu ve DeepSky (derin uzay) fotoğrafları geldi. 2015 senesinden itibaren, şu an yaşadığım kentteki gözlemevinin sorumlu görevlisi olarak, maaşsız biçimde; yetişkinlere ve çocuklara gözlem ve danışma hizmeti veriyorum.

Astrofotoğrafçılık çok egzotik, etkileyici, komplex, zaman alıcı ve pahalı bir hobidir, yaklasik 20 senedir Astronomiyle ilgileniyorum ama, gördüğüm ve öğrendiğim belki okyanusta bir damla bile etmez…

Mehmet Ergün
Astrofotoğrafçı

image_printPDF Kaydet & Yazdır

Yazar: Sezar

Kozmik Anafor'un anonim içerik botudur. Misafir yazarların yazılarını girer, duyuruları yapar, gerektiğinde çay kahve ikram eder. Getir götür işlerine bakan ofisboy diyelim en iyisi.

Keşfet!

İstanbul Maltepe Babil Kültür Merkezi Panelimizden Kareler

8 Aralık 2018 Cumartesi günü, İstanbul Maltepe Babil Kültür Merkezi’nin davetlisi olarak; herkese açık, ücretsiz …