KOZMİK ANAFOR
Dış Uzay Kozmik Anafor Arşivi

Kozmik Kabarcık: Sharpless 2-308

Fotoğraf Telif: Anis Abdul
Bu yazıyı yaklaşık 1 dakikada okuyabilirsiniz.
Latest posts by Taner Göçer (see all)

Baktığınız şey bir emisyon bulutsusu ve HII bölgesidir. Sıcak bir yıldızdan esen hızlı rüzgarlar, Büyük Köpek Takımyıldızı içerisinde bulunan bu muhteşem kabarcığı oluşturmuş.

Kabarcığın sardığı büyük kütleli cisim EZ Canis Majoris  olarak adlandırılan bir yıldız ve “Wolf-Rayet” türü yıldız kategorisine sokuluyor (fotoğrafta net şekilde merkezde görülebilir).  Yıldız elbette vurgulandığı gibi böylesine büyük, sıcak ve aşırı derecede parlak..!

Eğer bu yıldızı Güneş’in yerine koysaydık Dünya kısa süre içinde kavrulurdu. Hatırlatmakta fayda var, bu tipteki yıldızlar Güneş’in 20 katından fazla kütleye sahip olup, uzaya şiddetli rüzgarlar savurmaktadırlar.  Yakın gelecekte merkezdeki yıldızın da  patlayarak bir süpernovaya dönüşmesi bekleniyor. Gaz bulutunun kendisine ise Sharpless 2-308 deniyor.

Telif: Don Goldman

 

Bulutsunun kabarcık yapısını ise, merkezdeki yıldızından saatte 1700 km ile esen rüzgarların daha önceki evrelerinde yavaş hareket eden malzemeleri süpürerek ortaya çıkardığı düşünülüyor. Majoris, hidrojen tabakalarını dışarı atarak, daha ağır elementleri iç tabakalarda ortaya çıkarmış.  Bulutsunun astronomlara göre tahmini uzaklığı 5.000 ışık yılı, çapı ise yaklaşık 60 ışık yılıdır.

Bulutsuyu gözlemlemek için en uygun dönem, Aralık ile Nisan ayları arasındadır.  Güney yarımkürede gözlemlemesi daha kolaydır ancak, kuzey yarımkürede de kolayca görülebilir. Özel filtreler yardımıyla, yüksek güçlü amatör teleskoplar ile çekilen fotoğraflarda soluk bir bulut olarak objektifinize yansıyacaktır.

Taner Göçer

https://en.wikipedia.org/wiki/Sh2-308
http://www.slate.com/blogs/bad_astronomy.html

Hep Daha Fazla Okumak Gerek

Yıldızlar Nasıl ve Nerede Oluşur?

Zafer Emecan

Güneş’in Parlaklığı Ve Sıcaklığı Hep Aynı Mıydı?

Zafer Emecan

Gaz Devi Gezegenler

Zafer Emecan

Galeri: IC 1795: Balık Başı Bulutsusu

Ögetay Kayalı

Dört Köşeli Bulutsu: Retina Bulutsusu

Taner Göçer

Yıldızların Hiç Görünmediği Bir Gökyüzü Olabilir Mi?

Zafer Emecan