Kozmik Anafor Söyleşileri ve Panel Davetleri Hakkında…

Kozmik Anafor, ülkemizde gökbilimi bilgili/bilgisiz herkesin anlayabileceği biçimde; halkımızın her kesimine ulaştırmayı hedeflemiş, bu amaçla tamamen gönüllülerin katılımıyla oluşmuş, ülkemizin en büyük ve güvenilir astronomi platformu, başvuru kaynağıdır.

Bu platformu oluşturan gönüllülerin arasında astronomi (gökbilim) öğrencilerinden amatör astronomlara, akademisyenlerden sadece bilim meraklılarına kadar her kesimden insan yer alır.

img_2719
Ege Üniversitesi EBİLTET’in daveti ile düzenlediğimiz söyleşimiz sonrasında, üniversite öğrencileri ile birlikte…

Bu gönüllü insanların aralarındaki tek benzerlik; sizlere anlatmaya çalıştığımız astronomi konuları hakkında doğru ve anlaşılır bilgiyi aktarabilecek bilgi birikimine sahip, donanımlı insanlar olmalarıdır.

Kozmik Anafor; prensip olarak “sunum, söyleşi, konferans ve paneller” yoluyla insanlara aktarılan bilginin karşılığında para alınmasına, gelir elde edilmesine ve sunum, söyleşi yahut konferansların gelir kaynağı haline getirilmesine karşıdır.

İzmir Torbalı Bahçeşehir Koleji‘ndeki toplam 7 saatlik panel ve gözlem etkinliğimizde, astrofizik yüksek lisans öğrencisi yazarımız Merve Yorgancı’nın sunumundan bir kare

Popüler bilim, halkın bilime yönelmesi ve özendirilmesi için kullanılan bir araçtır; ünvanınız ne olursa olsun bir kazanç kapısı değildir, olmamalıdır. Temel amacı para karşılığı eğitim vermek olan özel okullar‘dan talep ettiğimiz ücret haricinde; bir lira para talep etmeksizin ülkenin her yanına gidiyoruz.

Antalya Anadolu Lisesi söyleşimiz sırasında amatör astronom Zafer Emecan ve TUG uzman astronomu Kadir Uluç ile birlikte.

İlkokul / anaokulu öğrencilerinden bile para alan ticari kurumlar olan, özel okullara ise ücret karşılığı gitmek zorunluluğumuz var. Özel okul öğretmeni veya öğrencisi değilseniz, aşağıdaki şartlarımızı okumaya devam edebilirsiniz. Adı sanı ne olursa olsun, bir özel eğitim kurumuna ücret karşılığı geleceğimiz aklınızda olsun (bunu da dürüstçe apaçık, uluorta söyleyen tek bilim insanları biziz).

İzmir, Torbalı Bahçeşehir etkinliğimiz sonrası öğretmenlerimizle birlikte…

Herhangi bir yerde düzenlenen birkaç saatlik bir popüler bilim sunumu, paneli, söyleşisi için para talep etmek veya para ödemek zorunda kalmak, paneli düzenleyen ya da panele konuşmacı olarak katılan kişi kim olursa olsun, ülkemiz ve bilim adına bir utançtır.

Bilecik, Hatem Koleji etkinliğimizde; kurucumuz amatör astoronom Zafer Emecan öğrencilere teleskopla Ay gözlemi yaptırırken.

Bu bağlamda; şehrinizde, üniversitenizde, lisenizde, okulunuzda veya bir sivil toplum kuruluşunda düzenleyeceğiniz “astronomi, uzay ve evren hakkında” söyleşi, panel ve etkinliklere, bizi davet ettiğiniz sürece herhangi bir kazanç, gelir talep etmeksizin katılıp, bilgilerimizi aktarmaya çalışıyoruz.

Hiçbir biçimde; dinleyicilerinden para, bağış vs talep edilen, yahut panel katılımcılarından, ünvanı ne olursa olsun herhangi birine ücret ödenen bir etkinlikte yer almıyoruz, almayacağız.

Rize Fatma-Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz panel ve söyleşimizde, öğrencilere Mars’ın keşfi ve olası kolonizasyonunu anlatırken.

Tekrarlıyoruz: Biz, (ihtiyaç sahibi olanların yaptıkları müstesna olmak üzere) popüler bilimin ticaretinin yapılmasını doğru bulmuyoruz. Özel okul ve üniversitelerin çoğunluğu ticarethane oldukları için, ücret karşılığı gidiyor, bunun dışında kalan tüm devlet okulları ve ücretsiz eğitim kurumlarına karşılık beklemeden geliyoruz.

İstanbul Cağaloğlu Anadolu Lisesi panelimiz sonrası, astronom Fatma Reyhan Çelik ve kurumcumuz amatör astronom Zafer Emacan ile, öğretmenlerimiz bir arada.

Üniversitenizde, okulunuzda veya kurumunuzda düzenleyeceğiniz, tamamen halka ya da öğrencilere açık ve ücretsiz astronomi etkinliklerine, panel, sunum veya söyleşilere bizi davet etmek için, sitemizin iletişim bölümünden ulaşacağınız mail adresimizi kullanabilirsiniz.

Saygılarımızla,
Kozmik Anafor ailesi…

Not: En üstteki fotoğraf, Şırnak Cirze’de kurucumuz Zafer Emecan’ın Ahmed-i Hani Ortaokulu’nun daveti üzerine yaptığı astronomi etkinliğine aittir.

image_printPDF Kaydet & Yazdır

Yazar: Sezar

Kozmik Anafor'un anonim içerik botudur. Misafir yazarların yazılarını girer, duyuruları yapar, gerektiğinde çay kahve ikram eder. Getir götür işlerine bakan ofisboy diyelim en iyisi.

Keşfet!

Takımyıldızlar Nedir, Neden Önemlidir?

İnsanoğlu yeryüzünde ve gökyüzünde görüp, tanımlayamadığı şekil veya cisimleri tanıdığı bazı cisim veya varlıklara benzetmeye …